Co zrobić kiedy gołębie regularnie zabrudzają nasz balkon? Jak pozbyć się stada gołębi z nieużywanego od dawna strychu, czy poddasza? Jak bezpiecznie posprzątać ptasie odchody i dezynfekować miejsca zabrudzone ?
Ptasie guano jest bardzo groźne dla zdrowia człowieka, w skrajnych przypadkach, zarażenie się roztoczami bądź pasożytami bytującymi w odchodach może doprowadzić do śmierci.
Niezbędne jest przede wszystkim zadbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli sprzątamy balkon na którym jest dużo odchodów i martwych osobników, zalecane jest używanie rękawic gumowych, worków foliowych na buty (także w celu uniknięcia roznoszenia nieczystości po mieszkaniu), a także masek przeciwpyłowych
Sprzątanie balkonu z ptasich odchodów – krok po kroku
Wycena zakresu pracy jest realizowana na podstawie przesłanych zdjęć za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wizji lokalnej.
Po jej akceptacji wyznaczamy termin wykonania usługi, korzystny dla obu stron.
Kolejne etapy usługi sprzątania po ptasich odchodach:
1. Zebranie wierzchniej warstwy odchodów i nieczystości za pomocą szufelki, czy łopaty.
2. Czyszczenie mechaniczne za pomocą szpachelek, szczotek z włosiem plastikowym lub metalowym, czy skrobaków metalowych. Po tym następuje zebranie nieczystości odkurzaczem przemysłowym.
3. Spryskanie całej powierzchni profesjonalnym środkiem chemicznym, lub w ostateczności ogólne dostępnym środkiem czyszczącym na bazie alkoholu lub octu. Po tej czynności musimy odczekać kilkanaście minut, aż środki zaczną działać.
4. Dalsza część czyszczenia mechanicznego.
5. Czyszczenie wodą do uzyskania pożądanego efektu
6. Zebranie pozostałej wody przy użyciu papieru i ściągaczek.
7. Dezynfekcja za pomocą profesjonalnego środka chemicznego.
Jak długo trwają czynności czyszczenia?
Czas pracy jest zależny od:
- ilości odchodów,
- wielkości balkonu/poddasza/strychu,
- a także rodzaju podłoża.
Czas potrzebny na wykonanie czyszczenia to minimalnie kilkadziesiąt minut, maksymalnie może zaś trwać nawet kilka dni.
Odchody ptasie są złożone z amoniaku i kwasu moczowego, który reaguje chemicznie z powierzchnią i tworzy trudne do usunięcia, bądź też w ogóle nieusuwalne odbarwienia i wybielenia, stąd ciężko trwale usunąć stare zabrudzenia z parapetów, betonowych podłóg, drewnianych konstrukcji czy karoserii samochodów.
Miejsca na których wykonywane są prace: balkony/tarasy/wnęki elewacyjne, poddasza, strychy, klimatyzatory, przestrzenie dostępne technikami alpinistycznymi, inne pomieszczenia i powierzchnie.