Problem ptasich odchodów dotyczy każdego – zarówno zarządcy, czy administratora obiektu, jak i prywatnego właściciela mieszkania.

Ptasie guano wyrządza szkody, stykając się z wszystkimi rodzajami powierzchni i materiałów. Ptasie odchody nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Jednymi z takich chorób jest Cryptococcus neoformans zwana kryptokokozą,

czy Histoplasma capsulatum, który wywołuje histoplazmozę. Oba te grzyby dostają się do organizmu człowieka drogą wziewną i wywołują groźne skutki w jego organizmie.

W przypadku nie podjęcia odpowiedniego leczenia ich działanie może skończyć się nawet śmiercią. Oprócz odchodów, które są zagrożeniem dla życia człowieka, gołębie są żywicielami dla wielu gatunków roztoczy. Dlatego, zanim zabierzemy się do sprzątania ptasich odchodów, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt ochronny, który pozwoli uniknąć bezpośredniego kontaktu z nieczystościami.


Samochód

Ptasie odchody niestety niszczą lakier naszych aut, przez zawarte w nich związki chemiczne (m.in. wapń), wnikają w jego wnętrze, a w połączeniu z wilgocią lub pod wpływem temperatur mogą spowodować powiększenie się pęknięć lub odbarwić lakier.

Ważny jest, aby jak najszybciej umyć samochód i regularnie go woskować, co pozwoli stworzyć barierę ochronną. Ptasie odchody należy usuwać przy pomocy miękkiej szmatki, zwilżonej płynem do szyb, innym środkiem myjącym, czy też octem. Jeśli jednak zabrudzenie pozostawało na lakierze dłużej, warto wspomóc się detergentami przeznaczonymi do tego celu.

Balkon

Dobrym sposobem na usunięcie raz na zawsze ptasich odchodów z naszego balkonu jest założenie siatek ochronnych czy odstraszaczy.

Jednak zanim powierzymy to profesjonalnej firmie, należy nieczystości zeskrobać przy pomocy np. szpachelki, szczotki drucianej lub nożyka. Wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby trwale nie uszkodzić powierzchni czyszczonej.

W ofercie naszej firmy istnieje także profesjonalne usuwanie/czyszczenie ptasich odchodów z balkonów wraz z ich dezynfekcją. Nasi pracownicy, wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i odpowiednio dobrane środki czystości, doprowadzą Państwa balkon do pełnej funkcjonalności.

Elewacja

Amoniak i toksyna, zawarte w ptasich odchodach, mogą trwale zniszczyć materiały/surowce różnego typu – elewacje z piaskowca, betonu, metalowe i szklane elementy a nawet asfalt.

Warto więc już w trakcie budowy pomyśleć o zabezpieczeniu budynku za pomocą mechanicznych systemów (kolce na ptaki, siatki przeciw ptakom, spirale).