Jeżeli mieszkasz w bloku/domu i rozważasz przyjęcie kota pod swój dach, musisz wcześniej zaaranżować przestrzeń w jakiej ma przebywać. Kluczową kwestią jest fakt, czy kot może czuć się bezpiecznie, zarówno na balkonie, jak i wewnątrz mieszkania.

Nawet najbardziej spokojny kot, w momencie zauważenia ptaka za oknem, może za nim wyskoczyć. Dlatego przyjmując kota do mieszkania w bloku powinniśmy zabezpieczyć przynajmniej jedno okno i balkon za pomocą siatki polietylenowej. Dzięki temu można bez obaw wietrzyć mieszkanie, a nasz kot z przyjemnością będzie bezpiecznie obserwował świat za oknem. Warto powierzyć instalację siatki profesjonalnej firmie, która posiada wykwalifikowanych pracowników i odpowiedni sprzęt. Profesjonalny montaż jest oparty na stworzeniu stelażu z linek stalowych, śrub rzymskich, kołków sufitowych (lub driv do styropianu) i pierścieni do siatki. Tam, gdzie nie ma możliwości wiercenia w elewację, istnieje opcja montażu bezinwazyjnego – z zastosowaniem profili stalowych/aluminiowych i uchwytów zaciskowych.

Kot bezpieczny na balkonie
Kot bezpieczny na balkonie
Siatka ochronna dla kotów
Siatka ochronna dla kotów
Siatka balkonowa dla kota
Siatka dla kota – Poznań

Dedykowaną dla kota jest siatka o oczku 4 x 4 cm, pogrubionym splocie, koloru piaskowego lub czarnego. Dodatkową funkcją osiatkowania balkonu jest zabezpieczenie przed gołębiami.

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednia selekcja roślin umieszczonych w doniczkach. Warto zapoznać się ze spisem tych trujących i nieodpowiednich dla kotów. Dodatkowo należy unikać ostrych przedmiotów i tych nieprawidłowo zabezpieczonych. 

Oczywiście oprócz osiatkowania warto wyposażyć balkon w miseczki na karmę i wodę, czy legowisko. Balkon doskonale nadaje się do pielęgnacji naszych kotów – warto skorzystać ze szczotki lub grzebienia oraz cążek do podcinania pazurków. 

W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo kocich zabawek. Do wyboru są zarówno takie, którymi będziecie bawić się wspólnie – np. piłeczki lub lasery, jak i te, którymi kot zajmie się będąc sam. Możesz również kupić dla kota specjalny domek, w którym będzie mógł się chować i bawić. Warto wystawić na balkon także drapak do ostrzenia pazurków