Być może widząc osobę, która myje okna wieżowca zawieszona na linie na wysokości ósmego piętra, odczuwasz przerażenie. Jeżeli tak, to z pewnością nie jesteś sam. Wielu ludzi ma lęk wysokości i na samą myśl o znalezieniu się kilkadziesiąt metrów nad ziemią czuje ucisk w żołądku oraz zawroty głowy. Oddalmy jednak od siebie niepotrzebne emocje i pomyślmy racjonalnie. Czy prace alpinistyczne są rzeczywiście niebezpieczne? Wiąże się z nimi ryzyko upadku z dużej wysokości, jednak z drugiej strony istnieje obecnie wiele zabezpieczeń pozwalających osobom wykonującym prace alpinistyczne czuć się pewnie. Jeżeli masz wątpliwości, czy prace alpinistyczne są na pewno bezpieczne, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, w jaki sposób firmy oferujące usługi alpinistyczne dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników, a także jak przepisy prawne regulują tę kwestię.
Jak edukuje się pracowników, aby zapobiec wypadkom?
Prace alpinistyczne to szereg różnorodnych czynności wykonywanych na wysokościach. Obejmują one takie zadania jak naprawa i renowacja elewacji budynków, czyszczenie przeszklonych obiektów, zakładanie zabezpieczeń przeciwko ptakom, usługi dekarskie, naprawa kominów, montaż bilbordów, wieszanie banerów, prace budowlane, serwisowanie lini energetycznych, zakładanie anten telekomunikacyjnych oraz wiele, wiele innych.
Aby wykonywać liczne zadania na wysokościach, potrzeba nie tylko sprawności fizycznej i zręczności, ale także odpowiedniego przeszkolenia. Pracownicy firm oferujących usługi alpinistyczne powinni ukończyć następujące kursy: kurs ze znajomości sprzętu wspinaczkowego, kurs pracy na wysokościach oraz kurs zabezpieczania swojego miejsca pracy. Pracodawcy odpowiedzialni są natomiast za zapoznanie pracownika z przepisami BHP. O wysokich kwalifikacjach alpinisty przemysłowego świadczy posiadanie prestiżowego certyfikatu IRATA. Profesjonalne szkolenia IRATA pomagają danej osobie nabyć niezbędne w tym zawodzie umiejętności, dzięki czemu ryzyko wypadku maleje.
Jaki sprzęt jest stosowany do asekuracji podczas prac alpinistycznych?
Aby zachować bezpieczeństwo, alpiniści przemysłowi stosują specjalistyczne liny, uprzęże, kaski i karabinki. Sprzęt powinien pochodzić od renomowanych firm, zaś jego jakość powinna być potwierdzona certyfikatem bezpieczeństwa. Warto, aby firma oferująca usługi alpinistyczne prowadziła dokumentację środków ochrony indywidualnej (SOI). Sprawdzone środki ochrony indywidualnej muszą być opatrzone znakiem CE, który świadczy o tym, że są one wytrzymałe i posiadają odpowiedni system regulacji.
Przepisy BHP
Zarówno pracownik, jak i pracodawca firmy oferującej usługi alpinistyczne powinni postępować zgodnie z zasadami BHP. Według kodeksu pracy, w ramach instruktażu stanowiskowego pracownik musi zostać zapoznany z tymi zasadami. Odpowiednie szkolenia przeprowadza się raz do roku, ponieważ zawód alpinisty przemysłowego związany jest z ryzykiem, dlatego potrzebne jest nieustanne odświeżanie wiedzy. Ponadto do każdego zadania osoba pracująca na wysokościach powinna otrzymać zrozumiałe instrukcje. Reguły związane z pracą na wysokościach określa Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.