Gołębie, bo to właśnie te ptaki głównie zamieszkują nasze miasta, świetnie się w nich czują potrafiąc znosić jaja kilka razy w roku. Przyczyniają się do tego ludzie stale je dokarmiający, udostępniający balkony, a także to, że w naszym kraju występują coraz cieplejsze zimy.
Ptaki zadomawiają się na naszych balkonach, w skrzynkach na kwiaty, na parapetach, a nawet obudowach klimatyzatorów.
Gołębie odchody powodują choroby
Z obecnością gołębi wiąże się także problem ich odchodów. Szacuje się, że jeden ptak wydala rocznie blisko 12 kilogramów guana, zanieczyszczając nie tylko ulice lecz także chodniki, parki czy budynki. Często nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz nieestetycznego wyglądu ptasie guano przenosi groźne choroby,
Jednymi z takich schorzeń jest Cryptococcus neoformans zwana kryptokokoza, czy Histoplasma capsulatum, który wywołuje histoplazmoze. Oba te grzyby dostają się do organizmu człowieka drogą wziewną i wywołują groźne skutki w organiźmie. Gdy nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, ich działanie może skończyć się nawet śmiercią.
Oprócz odchodów, które są zagrożeniem dla życia człowieka gołębie są żywicielami dla wielu gatunków niebezpiecznych roztoczy. Pasożytuje na nich m.in. obrzeżek, który bardzo lubi atakować ludzi, a także roznosi wiele chorób: ptasią salmonellozę, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy tzw. gorączkę zachodniego Nilu.
Oprócz chorób, w odchodach znajdują się liczne związki, głównie amoniak – toksyna, która jest w stanie trwale zniszczyć surowce różnego typu. Elewacje z piaskowca, metal a nawet asfalt – amoniak poradzi sobie z nimi świetnie. W związku z tym, parapety, gzymsy, balustrady balkonów czy karoseria samochodów są w dużym niebezpieczeństwie.
Odstraszanie gołębi – metody (kolce na ptaki, siatki, sokoły)
W celu pozbycia się takiego zagrożenia, należy odstraszać ptaki z naszego otoczenia jakim jest nasz balkon, parapet, czy gzyms. Jak to zrobić skutecznie?
Podstawową zasadą jest warunek korzystania tylko z metod mechanicznych – jedynych skutecznych w przypadku zabezpieczeń przed gołębiami. Należą do nich kolce na ptaki (kolce na gołębie) i ochronne siatki polietylenowe przeciw ptakom.
- Kolce przeciw ptakom tworzą mechaniczną barierę i punktowo zabezpieczają przed ptakami. Odpowiednie rozmieszczenie antyptaków nie zaburzy estetyki obiektu, Każdy segment jest zbudowany z poliwęglanowej podstawy i drutów ze stali nierdzewnej. Akceptowalne przez polskie prawo są tylko te posiadające końcówki tępo zakończone.
- Siatka przeciw ptakom jest w 100 % skuteczną metodą odstraszania ptaków. Sprawdza się przy zabezpieczeniu m.in. balkonów, okien, wnęk, ale również innych konstrukcji obiektów przemysłowych oraz wielkopowierzchniowych. Odpowiedni stelaż i dbałość o prawidłowe naciągnięcie siatki, sprawia, że stworzona bariera jest w pełni bezpieczna dla ptaków. Rekomendowane przez naszą firmę siatki polietylenowe są odporne na warunki atmosferyczne przez okres około 10 lat.
Warto wspomnieć jeszcze o naturalnej metodzie sokolniczej, którą z powodzeniem wykorzystuje się głównie na lotniskach, składowiskach odpadów komunalnych, czy parkach. Jej minusem jest niemożność stosowania w budynkach i wszystkich obiektach częściowo zamkniętych ze względu na bezpieczeństwo ptaków drapieżnych.
Pozostałe metody oddziaływania na ptaki – dźwiękowa (stosowana na lotniskach, parkach, dużych powierzchniach dachowych), ultradźwiękowa, wizualna i zapachowa charakteryzują się bardzo ograniczoną skutecznością lub jej całkowitym brakiem.