Kolce na ptaki są jedną z najczęściej wybieranych metod odstraszania ptaków spośród wszystkich dostępnych na rynku. Wraz z ich rosnącą popularnością zaczęło
pojawiać się pytanie: „czy stosowanie kolców jest zgodne z prawem?”. Odpowiedź na to pytanie brzmi – TAK!, ale z zachowaniem kilku podstawowych warunków.

Narosło wiele mitów i niejasności na temat zabezpieczeń i tego czy ta działania takie są w ogóle zgodne z prawem i czy w jakiś sposób nie stanowią dla nich poważnego zagrożenia. Pragniemy nieco rozjaśnić ten temat. Tak więc prawidłowo zamontowane kolce przeciw ptakom są nie tylko legalne, ale i wyjątkowo skuteczne w płoszeniu różnych gatunków ptaków. Należy pamiętać, że tylko kolce o tępo zakończonych drutach są bezpieczne dla ptaków.

 

Kolce na ptaki - czy są bezpieczne

Kolce na ptaki – czy są bezpieczne

Podstawa prawna dla zabezpieczeń przeciw ptakom

O humanitarnych sposobach montażu informuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011r. Zabrania się tam między innymi instalacji kolców podstawą umiejscowioną bezpośrednio na ściany i w miejscach mało widocznych dla ptaków. Podstawowym zadaniem antyptaków ma być funkcja informacyjna/zniechęcająca, że w danym miejscu nie mają przebywać, tworzyć gniazd itp.

A co z „domowymi” metodami odstraszania ptaków?

Na forach internetowych znajdziemy dużo wpisów na temat domowych form odstraszania ptaków. Pomysły zaczynają się od wieszania reklamówek, poprzez kupno plastikowego kruka, a kończą na samodzielnych konstrukcjach z gwoździ wbitych w deskę. Ta ostatnia forma, oprócz nieskuteczności, rani ptaki i jest niezgodna z prawem. W celu uniknięcia ewentualnych kłopotów i uzyskania pełnej skuteczności warto zlecić montaż zabezpieczeń przed ptakami profesjonalnej firmie, takiej jak Top Protect.