Gołębie, „atrakcja” każdego miasta. „Goszczą” się głównie na rynkach wielkich miast. Występują w wielkich skupiskach tworząc chmary. Pomimo tego, że nadają naszym rynkom klimatu i nasze dzieci z radością je karmią.

Niszczą swoimi odchodami nasze samochody, elewacje czy zabytki. Istnieje wiele sposobów na to, jak się pozbyć gołębi. Jednak nie zdajemy sobie sprawy dlaczego ostatnio tak dużo ich do nas przybywa.

Dokarmianie gołębi

Często nie zdajemy sobie sprawy, że dokarmiając gołębie sprawiamy, że pojawiają się coraz częściej i jest ich coraz więcej. Gołębie to ptaki, które najczęściej spotykamy na starówkach. Dlaczego? Tam właśnie występuje największe skupisko i zagęszczenie ludzi, a także restauracji, kawiarni i obiektów gastronomicznych. Oczywiście tym co przyciąga gołębie i inne ptaki jest jedzenia.

Jak się zabezpieczyć przed gołębiami i ich uciążliwym towarzystwem
Jak się zabezpieczyć przed gołębiami i ich uciążliwym towarzystwem

Jeśli nie chcemy gołębi w naszym otoczeniu nie wyrzucajmy starego chleba, resztek jedzenia oraz innej żywności na nasze podwórko. Jest duża szansa, że wyniosą się one tam gdzie jedzenie jest bardziej dostępne.

Choroby przenoszone przez ptaki

Ptaki te, oprócz uprzykrzania nam życia, przenoszą liczne choroby w swoich odchodach czy piórach. W dzisiejszych czasach gołębie są one porównywane do „latających szczurów”.

Choroby takie jak kryptokokoza czy histoplazmoza to jedne z licznych chorób jakie przenosi to ptactwo. Oba te grzyby dostają się do organizmu człowieka drogą wziewną i wywołują groźne skutki w organizmie człowieka. Gdy nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, ich działanie może skończyć się nawet śmiercią.

Gołębie są również żywicielami dla wielu gatunków roztoczy. Pasożytuje na nich m.in. obrzeżek, który bardzo lubi atakować ludzi, a także roznosi wiele chorób: ptasią salmonellozę, odkleszczowe zapalenie mózgu czy tzw. gorączkę zachodniego Nilu.

Oprócz chorób, w jego odchodach znajdują się liczne związki głównie amoniak, toksyna, która jest w stanie trwale zniszczyć surowce różnego typu. Elewacje z piaskowca, metal a nawet asfalt – amoniak poradzi sobie z nimi świetnie. Parapety, gzymsy, balustrady balkonów czy karoseria samochodów są w ogromnym niebezpieczeństwie.

Nie wprowadzajmy jednak paniki, dzięki higienie osobistej takie jak mycie regularnie rąk (tym bardziej po kontakcie z gołębiem) pozbędziemy się wszystkich zarazków.

Jak możemy się pozbyć gołębi?

  • po pierwsze i najważniejsze nie dokarmiajmy ptaków.
  • na rynku istnieje dużo taśm odstraszających gołębie (działają one na zmysł gołębia i sprawia, że odlatują)
  • najskuteczniejsze są kolce ma gołębie, siatki na balkon, spirale o których możesz przeczytać w poprzednich artykułach
  • dźwięki emitujące dzikie zwierzęta

Pamiętajmy jednak, że pomimo uciążliwości tego zwierzęcia nie powinniśmy ich ranić. Wybierzmy takie metody, które je odstraszą nie sprawiając im krzywdy.