Problemy ptasich odchodów dotyczą każdego mieszkańca miasta. Zadomowiły się one u nas na dobre i nic nie da się z tym zrobić. Pozostają nam jedynie metody, które skutecznie je odstraszą, nie krzywdząc ich. Oprócz tego, że ptasie odchody są niebezpieczne dla naszego zdrowia,

zawierają liczne substancję, które niszczą nasze samochody czy elewacje.

Zabezpieczenie wiaty przed ptakami za pomocą siatki - Volkswagen Września
Zabezpieczenie wiaty przed ptakami za pomocą siatki

Niestety możemy też spotkać się z tym, że ptaki wielokrotnie, oprócz wydalania guana na nasze balkony, parapety, samochody itp. zaczęły chętnie zadomawiać się nie na naszych balkonach, lecz także w halach produkcyjnych.

Jak skutecznie sprawić by nieproszeni goście wyprowadzili się z hal czy magazynów?

Najłatwiejszym sposobem wydaje się być zamknięcie wszystkich okien, poza jednym, które ułatwi ptakom ucieczkę. I zastosować przy tym element hukowy, który przestraszy ptaki, co sprawi, że wylecą przez okno.

Jeśli natomiast nie chcesz by ptaki latały wśród okolicy, można zaproponować zakup odstraszacza (dźwiękowego lub ultradźwiękowego), który emituje dźwięki dzikich ptaków takich jak orły czy jastrzębie (które naturalnie odstraszają mniejsze ptaki) lub też urządzenie emitujące dźwięki dla ptaków nieprzyjemne.

Jednakże, jeśli chcesz skutecznie odstraszyć ptaki, to skorzystaj z bardziej profesjonalnych metod.

Montaż kolców na ptaki

Kolce przeciw ptakom to innowacyjny i skuteczny sposób na ptaki. Jest niemal niezauważalne i często stosowany na zabytkach. Dzięki niemu nie zaburzymy estetyki obiektu, ale skutecznie go ochronimy.

Jak założyć takie kolce, przedstawiamy w artykule „Kolce i spirale przeciw ptakom – prawidłowy montaż”.

Profesjonalny montaż kolców na ptaki na dachu
Profesjonalny montaż kolców na ptaki na dachu

Siatki na balkon zabezpieczające przed ptakami

Siatka jest bezpieczną i skuteczną metodą odstraszania ptaków. Sprawdza się przy zabezpieczeniu m.in. balkonów, okien, wnęk, ale również innych konstrukcji obiektów przemysłowych oraz wielkopowierzchniowych. Siatka pozwala na skuteczną ochronę przed dużymi gatunkami ptaków tj. gołębie, kruki, kawki, mewy itp.

Zabezpieczenia przed ptakami - hala w Sohaczewie
Zabezpieczenia przed ptakami – hala w Sohaczewie

Profesjonalne dźwiękowe odstraszacze lub ultradźwiękowe odstraszacze

Dźwiękowy odstraszacz ptaków to metoda skuteczna z powodzeniem stosowana na lotniskach, w sadach, parkach, składowiskach odpadów komunalnych i wielu innych.

Dźwiękowe systemy odstraszania ptaków symulują naturalne odgłosy (krzyki) atakujących orłów, sokołów i jastrzębi, płosząc w ten sposób inne ptaki. Należy zwrócić uwagę na to, że odstraszacze dźwiękowe są głośne. Uwaga: Zainstalowane w okolicy zabudowań mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt domowych.

Ultradźwiękowe systemy odstraszania ptaków to urządzenia pracujące na zmienianej częstotliwości. Intensywne fale ultradźwiękowe atakują system słuchowy i nerwowy ptaków. Odstraszacze ultradźwiękowe wg. zaleceń producentów przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych.

Naklejki, strach na wróble

Naklejki samoprzylepne w kształcie sylwetek ptaków drapieżnych sprawdzają się w przypadku ochrony ptaków przed rozbijaniem się o powierzchnie przeszklone.W przypadku ochrony dużych areałów takich jak pola uprawne idealnym rozwiązaniem jest elektroniczny strach na wróble. To naturalnej wielkości ruchoma sylwetka imitująca człowieka wprawiana w ruch wbudowanymi turbinami powietrza.

Armata hukowa

Hukowe systemy odstraszania ptaków wykorzystywane do płoszenia ptaków jest wystrzał z zasilanej propan butanem armatki. Metoda skuteczna w pewnych zastosowaniach, pozwala na odstraszanie ptaków trudno płochliwych.

Armatka hukowa

Pamiętajmy, że podczas stosowania metod, które dźwiękowo mają odstraszyć ptaki należy zwrócić uwagę, czy nie będzie ono przeszkadzało otoczeniu.