Ptaki na balkonie to jeden z najbardziej denerwujących problemów związanych z tym miejscem. Wiele osób zastanawia się co tak naprawdę jest przyczyną tego zjawiska? Dlaczego ptaki atakują akurat nasz balkon? Czy robimy coś nie tak? Jest kilka znaczących powodów dlaczego akurat na naszym balkonie zrobiły sobie gniazdo ptaki. Przede wszystkim najważniejszą z przyczyn jest dostęp do wody i pokarmu. Jeśli trzymamy na balkonie miskę z wodą dla psa albo opakowanie pełne karmy, możemy być pewni, że za jakiś czas pojawią się gołębie. Dostęp do wymienionych rzeczy sprawi, że gołębie poczują się jak w „domu” i założą gniazdo akurat nad naszym balkonem. Przez to staną się nieproszonymi gośćmi, którzy często wpadają w odwiedziny. To główny powód dlaczego gołębie naruszają naszą prywatność.

W tym wypadku najlepiej pozbyć się misek z balkonu i stawiać je tylko w momencie, gdy pies czy kot znajduje się aktualnie na zewnątrz. Dobrym pomysłem będzie również postawienie misek w domu, przy wejściu na balkon. Często również problemem jest karmnik. Decydując się na karmnik mamy świadomość, że nieproszeni goście mogą pojawiać się bardzo często. Po czasie jednak może to bardzo przeszkadzać, dlatego najlepiej po prostu zdjąć na jakiś czas karmnik. Istnieją jednak specjalne zabezpieczenia przed gołębiami, które pozwalają na pozbycie się problemu w łatwy i szybki sposób. Jednym z zabezpieczeń są kolce. Kolce są idealne na parapet czy balustradę. Dzięki tępemu zakończeniu nie wyrządzają żadnej krzywdy gołębiom. Zabezpieczenia przed ptakami to nie tylko kolce. Innym zabezpieczeniem może być siatka.

Siatka wykorzystywana jest na większych powierzchniach – do ochrony całego balkonu czy patia. Dzięki temu mamy większą ochronę. W ten sposób możemy zostawić pokarm oraz wodę i nie martwić się o to, że gołębie rozbiją gniazdo przy naszym balkonie. To skuteczne rozwiązanie, tak samo jak kolce. Ponadto siatka to nie tylko ochrona przed gołębiami, ale również świetna ochrona przed jaskółkami. Siatkę można wykorzystać w ogrodzie, przykrywając nią drzewa z owocami. Istnieją również inne metody odstraszania gołębi i ptaków. W sklepach można dostać specjalne urządzenia przypominające kruki, które wydają dźwięki takie same jak te ptaki. Ponadto, istnieją również zabezpieczenia nazywane bird-free. To tacki ze specjalnym żelem, który odstrasza gołębie. Do wyboru jest mnóstwo sposobów na pozbycie się natrętnych ptaków – od kolców i siatek po sztuczne kruki i żele odstraszające. Wszystkie są równie skuteczne i ogólnie dostępne.