Dużo osób zmaga się z problemem jakim są wiecznie naprzykrzające się gołębie. Na szczęście walka z nimi nie musi być wcale taka ciężka. W sklepach można zdobyć różne gadżety, które mają poradzić sobie z problemem mniej lub bardziej skutecznie. Można wyróżnić dwie rzeczy, które są najbardziej pomocne w pozbyciu się natrętów. To kolce oraz siatki przeciwko gołębiom. Podczas wyboru środka na gołębie często pojawia się pytanie „co jest skuteczniejsze?” – czy lepsze będą nieostre kolce czy może siatka na ptaki? Warto przeanalizować plusy i minusy tych dwóch rzeczy.

Kolce są szczególnie pomocne w sytuacjach, gdy chcemy pozbyć się natrętnych gołębi z parapetów. Przydają się również na mniejszych powierzchniach, ze względu na swój rozmiar. Ponadto, kolce powinny być nieostre, aby nie zranić gołębi. Mają służyć tylko i wyłącznie za punkt odstraszający. Jednak dla wielu osób problemem może być zasięg jaki mają kolce. Nie nadadzą się one do umieszczenia na większej powierzchni, dlatego najlepiej będą chronić tylko parapet i balustradę. Tak czy inaczej kolce spełniają swoją rolę znakomicie. Jeśli natomiast chodzi o siatkę – niewątpliwie jest ona bardzo skuteczna, tak jak kolce, i pozwala na natychmiastowe pozbycie się problemu.

Siatka przeciw ptakom pozwala nie tylko na odstraszenie gołębi, ale również jaskółek. Będzie ona dobrym wyborem jeśli chodzi o ochronę patio oraz większych powierzchni. Idealnie nada się na balkon z zadaszeniem. Niestety siatka na gołębie nie jest bez wad – nie wygląda ona zbyt estetycznie i może przeszkadzać w podziwianiu widoku z balkonu. Siatka przeciw gołębiom nie musi być używana tylko do ochrony balkonu czy patio, ale również do ogrodu. Może być wykorzystywana również do ochrony drzew i krzewów. Ptaki sieją spustoszenie w ogrodach niszcząc wszystkie zbiory. Ciężko jest pozbyć się ich w takiej sytuacji.

Środki do spryskiwania nie będą dobrym wyborem, ponieważ mogą niekorzystnie działać na rośliny, przez co ich używanie może okazać się bezużyteczne. W tym wypadku siatka będzie lepszym wyborem. Odstraszy ptaki i ochroni zbiory przed natrętami. Siatka nie naruszy stanu zbiorów – nie ma wpływu na ich stan. Jest to niewątpliwie największa z zalet stosowania siatki. Dobrze dopasowana może stać się praktycznie niewidoczna na krzewie czy drzewie. Taka siatka nie wymaga mycia ani usuwania nieczystości po ptakach. W związku z tym nie trzeba martwić się dodatkowym obowiązkiem. Na pewno siatka będzie lepszym wyborem niż strach na wróble czy inny odstraszać w kształcie ptaka.