Czy wiesz, że Walentynki cieszą się popularnością nie tylko wśród ludzi, lecz także wśród ptaków? Ptaki w tym okresie zaczynają łączyć się w pary i zakładać gniazda. Ptasie gody zainspirowały Brytyjczyków do stworzenia i propagowania święta zakochanych.

W polskim klimacie termin ptasich godów jest nieco przesunięty, jednak o założeniu budki lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już na początku lutego.

Ptaki tworzą pary w Walentynki
Ptaki tworzą pary w Walentynki

Budki lęgowe to alternatywa dla naturalnych gniazd i doskonała kompensacja przyrodnicza. Ułatwiają ptakom znalezienie odpowiedniego miejsca do stworzenia sobie schronienia i wychowaniu potomstwa Wiadomo też, że ptaki w naszym otoczeniu są niezwykle pożyteczne i pomagają w walce ze szkodnikami.

Budki lęgowe – budowa

Budka lęgowa dla ptaków powinna być wykonana z nieheblowanego drewna (sosnowego czy innego iglastego), z desek o grubości ok. 2-3 cm. Do ich budowy można wykorzystać wodoodporną sklejkę lub wodoodporne płyty OSB. Do daszków można wykorzystać materiały takie jak papa lub tworzywo sztuczne. Dach może być jedno- lub dwuspadowy.

Budki lęgowe dla ptaków
Budki lęgowe dla ptaków

Budki lęgowe dla ptaków najczęściej mają kształt sześcienny, z pochyłym daszkiem, wysuniętym poza obrys budki – ma to chronić jej wnętrze przed zacinającym deszczem. Zaleca się, żeby frontowa ścianka była otwieralna (z zamknięciem z drutu i gwoździ), by móc ją wyczyścić (przynajmniej raz w roku). Dach i denko, powinno być zamocowane na stałe. Z zewnątrz, budkę warto zaimpregnować i pomalować ekologiczną farbą.

Wewnątrz budki, można umocować płaskie listewki, które ułatwią ptakom wychodzenie. Pamiętajmy jednak, że montaż zewnętrznych patyczków pod otworem wlotowym ułatwia dostęp do budki drapieżnikom.

Budka lęgowa dla kawki
Budka lęgowa dla kawki

Na rynku są dostępne także gniazda lęgowe zbudowane z trocinobetonu – są one trwalsze od tych drewnianych, ale ciężśze i dwa razy droższe. Do ich atutów należy zaliczyć możliwość malowania na dowolny kolor, przez co „wtapiają się” w elewację, na której są zamontowane.

Wymiary budek lęgowych

Otwór wlotowy powinien być umieszczony jak najdalej od dna – tak, aby drapieżnik nie mógł dosięgnąć znajdujących się wewnątrz lokatorów. Powinien też być w takiej odległości od daszku, by ptaki mogły spokojnie do budki wlatywać.

Wymiary budek, otworu wlotowego i jego umiejscowienie zależą od gatunku, dla którego budka jest przeznaczona, – firmy sprzedające gniazda, dobiorą odpowiedni typ po podaniu nazwy ptaka.