„Kolce kaleczą ptaki, są niebezpieczne, doprowadzają do śmierci ptaków”

Z takimi i innymi wypowiedziami możemy się spotkać podczas czytania artykułów dotyczących zabezpieczeń przeciw ptakom.

Czy kolce na gołębie są rzeczywiście dla nich niebezpiecznie?

Jest to nieprawdą, jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym, przestrzegającym zaleceń RDOŚ – u, montażem. Należy pamiętać o prawidłowej instalacji – zawsze w poziomie, w sposób umożliwiający dostrzeżenie antyptaków przez gołębie.

Kolce przeciw gołębiom z silikonowymi końcówkami zamontowane na dachu
Kolce z silikonowymi końcówkami zamontowane na dachu

Jednak mimo powyższych faktów, mając na uwadze liczne protesty obrońców zwierząt, została wymyślona alternatywa, spełniająca podobne funkcje co kolce, nie prowokująca budową ich przeciwników, a mianowicie – spirale przeciw ptakom.

Alternatywa – spirale przeciw ptakom

Spirale odstraszające ptaki to moduły o różnych kształtach – owalnych, trójkątnych czy okrągłych. Ich celem jest płoszenie ptaków z miejsc niepożądanych, poprzez tworzenie bariery ograniczającej przesiadywanie.

Niestety, nie są one tak skuteczne jak kolce w miejscach silnego natężenia i gniazdowania gołębi. Spowodowane jest to ich determinacją i próbami przeciskania się między przerwami w rozmieszczeniu spiral. Dlatego w takich przypadkach zalecana jest, aby instalować kolce na gołębie, z zachowaniem standardów, wyznaczonych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Odpowiednie informacje można znaleźć na oficjalnych serwisach internetowych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a te związane z samą instalacją znajdziecie na naszym blogu. Rekomendujemy oczywiście, aby powierzyć montaż kolców na gołębie (lub innych zabezpieczeń) profesjonalnej i doświadczonej firmie.