Sposoby montażu kolców i spiral przeciwko ptakom.

Najbardziej popularne sposoby montażu kolców i spiral odstraszających ptaki wykonywane są za pomocą przeznaczonych do tego klejów montażowych, wkrętów oraz opasek zaciskowych.

Montaż kolców na ptaki przez Top Protect
Montaż kolców na ptaki przez Top Protect

Klej montażowy – jaki zastosować?

Należy pamiętać, że zastosowanie profesjonalnego kleju, polecanego przez specjalistyczne firmy, instalujące zabezpieczenia przeciw ptakom, daje 100% skuteczności i bezpieczeństwa zamontowanych kolców.

Mylnie polecany silikon nie służy do łączenia materiałów, tylko do uszczelniania, w związku z tym nie powinien być stosowany do przyklejania kolców bądź spiral do żadnej powierzchni. 

Polecamy kleje na bazie kauczuków syntetycznych bądź kleju neoprenowego, przestrzegamy zaś przed stosowaniem klejów dyspersyjnych (wodnych), gdyż ich odporność na warunki atmosferyczne jest niewystarczająca. Jeśli chodzi o kolor to najbardziej uniwersalne są kleje przezroczyste bądź mleczne.

Na rynku spotykamy też kleje do montażu kolców, będące jednocześnie uszczelniaczami, np. dostępny u nas klej do montażu kolców – i takie z pełną odpowiedzialnością uważamy za najlepsze.

Profesjonalny montaż kolców na ptaki na dachu
Profesjonalny montaż kolców na ptaki na dachu

Jak długo powinny utrzymywać się kolce po ich zamontowaniu?

Odpowiednio założone kolce powinny pozostać nienaruszone przez okres przynajmniej 10 lat. Antyptaki zainstalowane niezgodnie ze sztuką mogą odpadać już po jednym dniu. Warto więc pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalnej firmy, zajmującej się dziedziną zabezpieczeń przed ptakami.

Montaż kolców i spiral do poręczy, lin i barierek balkonowych – najlepsza metoda.

Klej montażowy można stosować tylko w przypadku odpowiedniej szerokości (a więc także chwytliwości) poręczy, liny, czy barierki. W sytuacji zbyt wąskiego elementu używamy kleju montażowego wraz z  opaskami zaciskowymi, w ilości co najmniej trzech sztuk na 50 cm segment kolców.

Montaż kolców i spiral do parapetów i obróbek blacharskich – najlepsza metoda.

Najbardziej sensownym rozwiązaniem jest instalacja za pomocą kleju montażowego. W uzasadnionych przypadkach można zastosować wkręty farmerskie, ale tylko z gumową podkładką, zmniejszającą ryzyko dostania się wody pod obróbkę

UWAGA ! Przed każdym przypadkiem montażem kolców należy pamiętać o prawidłowym oczyszczeniu i odtłuszczeniu zabezpieczanej powierzchni.