Gołębie to ptaki, które brudzą i hałasują, co w końcu staje się bardzo uciążliwe i męczące. Walka z nimi często bywa długa i trudna, a w większości przypadków i tak nie kończy się sukcesem. Wiele osób nie wie jak dokładnie poradzić sobie z tymi ptakami. Istnieje kilka metod, które mogą w mniejszy lub większy pomóc w walce. Jednym ze sposobów jest powieszenie płyty CD na linkach przy balkonie. To bardzo znana metoda jednak w żadnym stopniu nie jest skuteczna. Działa to tylko przez chwilę, ponieważ po jakimś czasie gołębie przyzwyczają się do tego. Poza tym „ozdoba” bardzo szpeci wygląd balkonu. Innym sposobem może być owinięcie poręczy cienkim drutem. W ten sposób gołębie nie usiądą na poręczy ze względu na strach przed pokaleczeniem się. Ta metoda jednak również nie jest zbyt skuteczna, ponieważ może to skłonić ptaki do siadania na podłodze balkonu. Przez to zamiast pozbyć się problemu – powiększymy go. W sklepach można również dostać specjalne podobizny ptaków, które wydają dźwięki podobne do tych prawdziwych. Ma to za zadanie odstraszyć gołębie ich własnymi konkurentami.

Sposób ten może działać przez chwilę, jednak gołębie również mogą przyzwyczaić się do tego, zwłaszcza gdy dźwięk będzie puszczany dopiero jak gołąb usiądzie na balustradzie. W związku z tym dźwięki powinny być puszczane regularnie, aby zmylić gołębie. Niestety może to działać na nerwy domowników,a także irytować bardziej niż obecność gołębi. Wymienione metody są bardziej chwilowym rozwiązaniem i często nie przemyślanym. Jednak obecnie w sklepach można znaleźć specjalne gadżety, które odznaczają się większą skutecznością niż płyty i druciki. Są to specjalnie przeznaczone siatki zabezpieczające oraz kolce na ptaki. Siatki zabezpieczające montowane są na balkonie i mają za zadanie zapewnić ochronę przed nieproszonymi gośćmi, jakimi są nie tylko gołębie, ale również jaskółki. Siatka jest bardzo skuteczna i dzięki jej użyciu problem znika od razu. Jedyną wadą jest nieestetyczny wygląd. Siatka oszpeca balkon i jednocześnie odbiera nam radość z widoku. Dla wielu osób może to być znaczący czynnik.

W sklepach dostępne są również specjalne kolce przeciw gołębiom, które obecnie są jednym z najlepszych rozwiązań. Kolce można ustawić na parapecie czy też balustradzie balkonu. Ważne jest, aby kolce nie były ostre, żeby nie podrażniły ptaków – w końcu chodzi tylko o przegnanie ich, a nie zrobienie im krzywdy. Kolce na gołębie mogą okazać się nie tak dobrym wyborem, jeśli mamy do czynienia z większą powierzchnią. W tym wypadku ciężko będzie pokryć ją całą. Niestety nie ma idealnego środka na walkę z gołębiami, jednak w sklepach można dostać różnego rodzaju gadżety, które na pewno w tym pomogą.