Gołębie to ptaki, które swoją obecnością denerwują wiele osób, a ich coraz częstsze wizyty stają się utrapieniem i problemem, którego nie da się pozbyć. Oprócz tego, że denerwujące jest budzenie się przez gruchanie za oknem, obecność ptaków może również zagrażać zdrowiu. Gołębie są nosicielami wielu chorób. W ich odchodach znajdują się wirusy i pasożyty, takie jak ptaszyniec. Bliższa styczność z nimi może spowodować zarażenie się wirusem, który wywołuje te same objawy co grypa. Gołębie zaczynają osiedlać się na balkonach, na których mogą znaleźć pożywienie oraz wodę. To zachęca je do budowania gniazd ze względu na stały dostęp do pokarmu. Niestety gołębie nie są tylko i wyłącznie problemem jeśli chodzi o nasze mieszkanie. Ptaki stwarzają zagrożenie dla wielkich budynków w centrum miasta.

Tam czyszczenie odchodów jest trudniejsze. Może to wpłynąć na nasze zdrowie. Ważne jest, aby zapobiegać i stosować się do kilku zasad. Odstraszanie gołębi jest męczące, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z dokarmiania ich. Gołębie przebywają tam, gdzie są systematycznie dokarmiane. W związku z tym nie powinno się tego robić. Tak samo lepiej zrezygnować z karmnika, a problem z natarczywym towarzystwem powinien rozwiązać się sam. Jeśli jednak to w żaden sposób nie pomogło, a nasz balkon nadal jest okupowany przez gołębie najlepiej sięgnąć po skuteczniejsze zabezpieczenie. Kolce przeciw gołębiom oraz siatki przeciw ptakom to skuteczne rozwiązanie, które może być wykorzystywane nie tylko na balkonie, ale również na parapetach wielkich apartamentowców i biur.

Kolce mają za zadanie odstraszyć gołębie, a nie je zranić, dlatego są tępo zakończone. Siatki do odstraszania gołębi nadadzą się bardziej na większych powierzchniach, np. na patio albo tarasie. Dzięki temu na balkonie czy działce nie będą już przesiadywać żadni niepożądani goście. Siatka jest również dobrą metodą na odstraszanie jaskółek, które niszczą zbiory w ogrodach. W sklepach można również znaleźć zabezpieczenia w postaci sztucznych kruków, które wydają dźwięki odstraszające gołębie. W ten sposób ptaki mogą odczuć zagrożenie i dzięki temu nie odwiedzą już naszego balkonu ani parapetu. Innym ze środków na odstraszanie ptaków są specjalne żele, które umieszcza się na tacce. Zapach żelu ma odstraszyć gołębie na dobre i tym samym pomóc w pozbyciu się problemu. Spośród wymienionych najczęściej używanym zabezpieczeniem przed gołębiami są kolce – to one umieszczane są na parapetach wielu budynków. Dzięki swojej wielkości i skuteczności stanowią idealne rozwiązanie na pozbycie się ptaków.